What would you require if you have to deal with multiple products on a single machine?

  • Making a new production line?
  • Making additional Jigs?
  • Buying additional Sensors?

Any extra sensors will add additional expense

Cost of sensors per variation ($200) + Cost to add jigs ($300) = Additional cost ($500 X “n units”)

Variable Cost
  • Sensors needed per product
  • Total number of products

IV can cut additional expense with only 1 sensor

The cost difference from other sensors($1,000~) X Additional product variations (0) = NO additional expense

Variable Cost : free!!
  • Only thing you have to do is to change program number.

Vision Sensor with Built-in AI IV2 Series

See the catalogue for details.

Sign In

User Registration

* is required information.